اخبار استانداری
24ارديبهشت1397

.معاون عمرانی بر خصوصی شدن کشتارگاه‌ های استان تاکید کرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه وبویراحمد بر خصوصی سازی کشتارگاه های دام و طیور استان تاکید کرد.

عزیز فیلی در نشست ساماندهی کشتارگاه ‌های دام و طیور استان، افزود: کشتارگاه‌ ها با امنیت، سلامت و جان مردم سر و کار دارند لذا بهداشت در این مکان ‌ها جدی ‌تر گرفته شود.

وی با اشاره به بالا بودن مصرف گوشت در استان گفت: سرانه مصرف گوشت در استان‌ ما نزدیک به 2 برابر میانگین کشور است و همین امر نیاز رسیدگی به کشتارگاه‌ ها و رفع مشکلات آنها را چندین برابر می‌ کند.

فیلی بیان کرد: برای جلوگیری از شیوع بیماری ‌های مشترک میان انسان و دام و تامین سلامت مردم، باید کنترل و نظارت بیشتری بر کشتار دام در استان شود و از کشتارهای غیرمجاز جلوگیری گردد.

معاون عمرانی بر لزوم تشکیل کمیته نظارت و بررسی کشتارگاه‌ های استان تاکید کرد و گفت: این کمیته با مسئولیت دامپزشکی و با حضور نمایندگان فرمانداری، شهرداری، محیط زیست، جهاد کشاورزی، اصناف و دفتر امور شهری تشکیل و  بر کشتارگاه‌ ها نظارت کنند و نتیجه بازدید را به معاونت عمرانی ارجاع دهند.

فیلی تصریح کرد: صاحبان کشتارگاه‌ های مشکل ‌دار ملزم به رفع کمبودها و بهبود شرایط خود هستند و باید کشتارگاه‌ های استان به سمت خصوصی شدن پیش بروند زیرا شهرداری‌ها به دلیل مشکلات اعتباری و امکاناتی توان مدیریت مطلوب کشتارگاه‌ها را ندارند.

معاون امور عمرانی استانداری تاکید کرد: صدور مجوز برای ساخت کشتارگاه های جدید دام در استان باید بر اساس توجیه اقتصادی و نیازسنجی منطقه مورد نظر باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان هم با اشاره به وجود بیش از 4 هزار بیماری مشترک بین انسان و دام گفت: برخی از این بیماری‌ ها از جمله تب کریمه کنگو خطرناک و کشنده است و دلیل بیشتر آنها کشتار غیرمجاز دام است.

بهمنش تصریح کرد: 7 کشتارگاه در یاسوج، سی‌سخت، باشت، دوگنبدان، دهدشت، لنده و لیکک وجود دارد که دو مورد مربوط به بخش خصوصی و بقیه زیر نظر شهرداری‌ها است و کشتارگاه یاسوج مشکل خاصی ندارد اما کشتارگاه‌های دیگر شهرهای استان باید تجهیز و در غیر این صورت باید تعطیل شود.

وی افزود: پایین بودن ظرفیت سردخانه‌های نگهداری لاشه، نبود ماشین حمل بهداشتی لاشه دام، روشنایی پایین سالن کشتار دام و نامناسب بودن سیستم دفع فاضلاب از جمله مشکلات احصاء شده کشتارگاه‌ های 6 شهر استان است.
ج/238
 
مشاهده اخبار بیشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

آدرس :استان کهگیلویه و بویر احمد - یاسوج - میدان امام حسین - ساختمان مرکزی استانداری


مجری سایت:شرکت سیگما