اخبار استانداری
20شهريور1397

.اختصاص 395 میلیارد ریال به فضاهای آموزشی/ارائه خدمات آموزشی بدون تبعیض/سازکار جدید برای مدارس کمتر از 10 دانش آموز

علی محمد احمدی در شورای آموزش و پرورش استان با حضور زارعی نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: خدمات آموزشی در این استان بدون هیچگونه تبعیض به دانش آموزان نقاط شهری، روستایی و عشایری ارائه می شود.
استاندار با تاکید به اینکه، ارائه خدمات آموزشی بدون تبعیض در استان خواهد بود، افزود: دریافت خدمات آموزشی مناسب از حقوق مسلم دانش آموزان مناطق مختلف این استان است.
وی اظهار داشت: وجود مدارس ابتدایی زیر 10 دانش آموز در برخی روستاهای به هیچ وجه اقتصادی نیست و باید به زودی مدل یا سازوکار جدیدی از سوی متولیان امر برای رفع این مشکل طراحی شود.
استانداربا تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین( ع) و هفتاد و دو تن از یاران مخلص و جان برکف آن حضرت، بیان کرد: با توجه به نزدیک بودن آغاز سال تحصیلی جدید نباید انشعاب های آب، برق یا گاز مدارس این استان به دلیل بدهی از سوی دستگاه های خدمات رسان قطع شود.
احمدی عنوان کرد: استان بر روی گسل زلزله قرار دارد و لازم است که مکان های عمومی آن از جمله مدارس برای جلوگیری از بروز خطرهای احتمالی مقاوم سازی شوند.
وی ابراز داشت: به منظور تأمین تجهیزات آموزشی مورد نیاز مدارس استان نباید به اعتبارات محدود دولتی اکتفا کرد بلکه لازم است از ظرفیت بخش خصوصی و خیران استفاده شود.
رئیس شورای آموزش وپرورش استان ابراز داشت: مسائل اقتصادی جزو اولویت های مهم کنونی در کشور است اما در این استان در کنار چنین امری به حوزه فرهنگی و آموزش وپرورش توجه جدی می شود.
احمدی اظهار داشت: اقدام های ارزنده ای از سوی دولت های گذشته و فعلی در حوزه آموزش و پرورش استان انجام شده که نادیده گرفتن آنها نوعی بی مهری است.
وی افزود: شهر یاسوج مهاجرپذیرتر از دیگر نقاط استان بوده و لازم است که امکانات و زیرساخت های آموزشی بیشتری در آن فراهم شود.
استاندار بیان کرد: اعتبار امسال اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس این استان 245 میلیارد ریال است و برای بازسازی مدارس آسیب دیده استان از زلزله های اردیبهشت تا تیر امسال نیز 150 میلیارد ریال اختصاص یافت.
احمدی عنوان کرد: چنانچه 60 درصد این اعتبار حدود 400 میلیارد ریالی جذب شود، می توان اقدام های ارزنده ای برای بازسازی مدارس فرسوده یا آسیب دیده استان انجام داد.
نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی هم گفت: شهرستان بویراحمد دارای حدود 300 هزار نفر جمعیت است و روند مهاجرت مردم نقاط مختلف استان به آن ادامه دارد.
غلام محمد زارعی اظهار داشت: لازم است که امکانات مورد نیاز در تمامی زمینه ها از جمله حوزه آموزش برای افراد مهاجرت کننده به شهرستان بویراحمد فراهم شود.
وی افزود: تاکنون اقدام هایی ارزنده در حوزه سخت افزاری عرصه آموزشی و تعلیم و تربیت انجام شده و لازم است که تلاش در حوزه نرم افزاری نیز در این استان افزایش یابد.
زارعی بیان کرد: شورای آموزش و پرورش یکی از نشست های مهم و پایه ای این استان برای پرداختن به مسائل حوزه تعلیم و تربیت و کاهش مشکلات آن است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان هم گفت: 153 هزار و 670 دانش آموز پسر و دختر مقاطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم سال تحصیلی 1398 - 1397 را در این استان آغاز می کنند.
هادی زارع پور اظهار داشت: سال تحصیلی جدید در سه هزار و 15 مدرسه در قالب هشت هزار و 602 کلاس درس و با 13 هزار و 572 نیروی انسانی آغاز می شود.
وی افزود: اقدام های لازم از جمله توزیع یا نقل و انتقال نیروهای انسانی، تجهیز و نظافت مدارس، نام نویسی از دانش آموزان و توزیع کتاب های درسی بین آنان انجام شده و شرایط برای آغاز سال تحصیلی جدید فراهم است.
مدیرکل آموزش و پرورش بیان کرد: این استان به لحاظ نیروی انسانی در حوزه آموزش و پرورش مشکلی ندارد اما در زمینه فضای آموزشی به ویژه در شهرستان بویراحمد و حاشیه شهر یاسوج با کمبودهایی مواجه است.
زارع پور عنوان کرد: به تازگی تجهیزات ورزشی به ارزش 15 میلیارد ریال از وزارت آموزش و پرورش دریافت و بین تعدادی از مدارس توزیع شد.
وی با بیان اینکه هر کدام از مدارس که الگوی مصرف آب، برق یا گاز را رعایت کنند مشمول معافیت می شوند، گفت: هنگام نام نویسی از دانش آموزان این استان در سال تحصیلی جدید به جز هزینه بیمه و کتاب هیچ مبلغی از آنها دریافت نشد.
زارع پور اظهار داشت: والدین دانش آموزان در سال تحصیلی گذشته 22 میلیارد ریال به طور داوطلبانه به مدارس این استان کمک کردند.
مدیرکل آموزش و پرورش افزود: 30 درصد مدارس استان غیراستاندارد بوده و نیازمند تخریب یا بازسازی هستند، پنج درصد استیجاری و 65 درصد نیز استانداردهای لازم را دارند.
وی بیان کرد: تعداد مدارس ابتدایی زیر 10 دانش آموز این استان در مناطق روستایی شامل 15 باب یک دانش آموزی، 118 باب 2 دانش آموزی، 115 سه دانش آموزی، 112 چهار دانش آموزی، 109 پنج دانش آموزی، 88 شش دانش آموزی، 76 هفت دانش آموزی، 58 هشت دانش آموزی، 54 باب 9 دانش آموزی و 30 باب 10 دانش آموزی است.
زارع پور عنوان کرد: تعداد این مدارس در استان 775 باب است و به دلیل بالا بودن هزینه های تحصیل دانش آموزان در آنها باید تجمیع شوند.
وی ابراز داشت: 118 باب مدرسه در زلزله های اردیبهشت تا تیر امسال آسیب دیدند که باید بازسازی شوند.
ج/238
 

عكس هاي مرتبط :


مشاهده اخبار بیشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

آدرس :استان کهگیلویه و بویر احمد - یاسوج - میدان امام حسین - ساختمان مرکزی استانداری


مجری سایت:شرکت سیگما