اخبار استانداری
15آبان1397

.حمایت و تسهیل روند سرمایه گذاری اصل کار ماست/اولویت تامین آب شرب است نه طرح های بی ثمر

 استاندار کهگیلویه وبویراحمد در نشست مرکز خدمات سرمایه گذاری استان گفت: «اولویت با تامین آب شرب بچه شیرخواراست و نه سرمایه گذاری در طرح های بی ثمر».
استاندار قطعا نخواسته که احساسات را تحریک کند، اما با قانونگرایی، تیزبینی، هوشیاری و البته نگاه نافذ و رویکرد مقتدرانه اش بارها دست بر روی نقطه های کور حوزه های سرمایه گذاری استان گذاشته و شجاعانه و ماهرانه از منفذهای ورودی فساد و معامله گری ها در عرصه سرمایه گذاری پرده برمی دارد.
علی محمد احمدی، معمولا با آگاهی، اشراف اطلاعاتی در نشست ها و کارگروه های مختلف استان حضور می یابد با همه پیچ و خم های بروکراسی اداری کاملا متوجه است و حتی با زوایای پیدا و پنهان انواع فساد و مفسدان نیز به خوبی آشناست.
 به گفته صاحبان رسانه پیداست آنچه سال ها در درس و دانشگاه و مجلس و حوزه اجرا آموخته برای شناسایی و برخورد با انحرافات و موارد ناصواب در صحنه های گوناگون به مددش آمده است.
وی به استانی آمده که قومیت طلبی ها و نگاه های مسموم طایفه ای و گاها انحرافات در سیستم اداری و اجرایی و برخی بداخلاقی ها و فرآیندهای ناصواب بوروکراسی در نظام اداری، نارضایتی های عمومی را دامن می زند.
به نظر می رسد مسئول نخست دولت در استان راهی جز ادامه این مسیر سخت همراه با اقتدار برای کاهش نارضایتی ها ندارد و توپ و تشرهایی هم که می زند به دلیل تعهدی است که در قبال مردم دارد و برای مبارزه با فساد، بی نظمی و اصلاح روند امور است.
او همواره یکی از راهبردها و اولویت های کاری خود را ضرورت راه اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری برای تسهیل در روند کار سرمایه گذاران در بخش های مختلف استان می داند.
احمدی با تمام توان از سرمایه گذار واقعی و هر آن کس که با توان فنی و اجرایی توانایی اجرای طرح های سرمایه گذاری را در استان داشته باشد، حمایت جانانه می کند و هرگاه هم احساس شود که شخصی با نام سرمایه گذاری اما با نیت شوم دنبال زمین خواری و تجاوز به حریم منابع ملی و حراج بیت المال باشد، قاطعانه می ایستد.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد در نشست سرمایه گذاری استان تاکید کرد که اصل بر حمایت و تسهیل کار برای سرمایه گذاران است.
در این نشست بیش از 10 طرح مهم اقتصادی و سرمایه گذاری در حوزه های مختلف مورد بررسی قرار گرفت.
یکی از طرح های مهم مورد بحث در این نشست مربوط به طرح گردشگری و اقامتی واقع در تنگ مهریان یاسوج بود که مانع اصلی آن تامین آب شرب مورد نیاز است و تاکنون سرمایه گذار طرح موفق به دریافت مجوز از شرکت آب و فاضلاب شهری استان نشده است.
علی محمد احمدی پس از شنیدن مستندات و درخواست های سرمایه گذار و شرکت آبفای شهری استان برغم همه پافشاری ها و تاکیدات موکد بر ضرورت حمایت از سرمایه گذران این بار در قامت یک مدعی در مقابل سرمایه گذار ایستاد و قاطعانه از توجیه های فنی و دلایل منطقی دستگاه اجرایی مربوطه دفاع کرد.
او گفت: منطق و قانون ایجاب می کند در شرایطی که جمعیتی با حدود30 تا 40 هزار نفر در منطقه سررود شمالی همچون مادوان و بلهزار ها با کمبود شدید منابع آبی مواجه هستند سزاوار نیست که آب شرب مورد نیاز یک کودک شیرخوار قطع شود تا آب یک طرح گردشگری با نتایجی نامشخص تامین شود.
احمدی، البته این نکته را نیز یادآور شد که خود سرمایه گذار این طرح بیش از سه سال در قامت یک معارض محلی و با همراهی چند تن دیگر مانع از اجرای یک طرح ملی آبرسانی به این مناطق شده است.
مشکلی که بارها سایر مسئولان از جمله غلام محمد زارعی نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی برای رفع آن کوشیده است.
وی پیش تر نیز تاکید کرده بود که مانع تراشی و سنگ اندازی برای اجرای طرح آبرسانی از تنگ مهریان یاسوج که از مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان است به هیچ وجه قابل پذیریش نیست.
افزون بر 75 میلیارد ریال برای اجرای این طرح در سفر هیات دولت به استان اختصاص یافت.
بر اساس اعلام کارشناسان شرکت آبفای شهری استان میزان دبی چشمه مهریان حتی در سخت ترین شرایط و در فصل تابستان بالای یکهزار و 200 لیتر در ثانیه است.
این در حالی است که میزان آب آشامیدنی مورد نیاز برای رفع مشکل تنش آبی در منطقه مهریان، مادوان و بلهزار کمتر از 200 لیتر در ثانیه است.
با رفع مشکل معارضان محلی ضمن رفع تنش آبی در مناطق مهریان، مادوان و بلهزار آب مورد نیاز طرح گردشگری واقع در تنگ مهریان نیز به راحتی قابل تامین است.
استاندار همچنین روند تشکیل و تسهیل امور در مرکز خدمات سرمایه گذاری در استان و حضور مستمر و منظم نمایندگان دستگاه های مختلف با محوریت اداره کل اقتصاد و دارایی استان را مثبت ارزیابی کرد و افزود که اصل مهم در این مرکز حمایت و تسهیل و تسریع در حل مشکل سرمایه گذاران است.
وی یادآور شد: البته این حمایت ها بر پایه قانون و راهکارهای قانونی مندرج در آیین نامه های ابلاغی و سایر اسناد و قوانین بالادستی به ویژه در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.
احمدی گفت: دولت مشکلی در تامین اعتبار برای اجرای طرح های سرمایه گذاری با کیفیت، اشتغالزا و با قابلیت فنی و اجرایی ندارد و حتی سقفی برای اعطای تسهیلات بانکی در این راستا اعمال نکرده است.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد از روند طولانی شدن صدور مجوزها و برخی سخت گیری های بی مورد در این راستا انتقاد کرده است.
احمدی تاکید کرد: دولت با وجود شرایط بحرانی و خاص کشور تمامی ظرفیت ها و شرایط لازم را برای جذب سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در استان ها فراهم کرده اما برخی مدیران و دستگاه ها با ایجاد موانع و سنگ اندازی ها مانع تحقق این اهداف می شوند.
استاندار، هرگونه سنگ اندازی، کارشکنی و مانع تراشی فراروی سرمایه گذاران آن هم به بهانه برخی تفکرات غیرمنطقی و غیرقابل توجیه همچون غیربومی بودن سرمایه گذار را خط قرمز دولت و خیانت در راه توسعه استان دانست.
وی در بررسی یکی دیگر از طرح های مهم سرمایه گذاری در نشست امروز را که با توجه به ادعای سرمایه گذار، غیربومی بودن دلیل اصلی در مانع تراشی ها و طولانی شدن روند صدورمجوزهای اوست، تاکید کرد: هیچ مسئولی حق ندارد خارج از قانون و بدون دلیل مانع از اجرای طرح های سرمایه گذاری با قابلیت فنی و اجرایی شود.
در این نشست 10 طرح  سرمایه گذاری با اشتغالزایی ۶۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم مورد بررسی قرار گرفت.
ج/238
 
مشاهده اخبار بیشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

آدرس :استان کهگیلویه و بویر احمد - یاسوج - میدان امام حسین - ساختمان مرکزی استانداری


مجری سایت:شرکت سیگما