اخبار استانداری
26فروردين1398

.«رونق تولید» و «تامین نیازهای تحریمی» اولویت شرکت های دانش‌ بنیان‌ است

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌ جمهوری با حضور احمدی استاندار کهگیلویه وبویراحمد در برنامه های مختلف سفر خود به این استان، گفت: فعالان دانش ‌بنیان و استارتاپ‌ها، در سال‌های اخیر با نوآوری‌ هایشان در آزمون تأمین مهمترین نیازهای فناورانه کشور سربلند بوده ‌اند.
 ستاری با دستاوردهای دانش ‌بنیان و فناورانه این استان آشنا شد و افزود: شرکت‌های دانش بنیان امسال نیز با توجه به اولویت‌ های کشور و شعار محوری سال، نقشی کلیدی در رونق تولید و تأمین نیازهای تحریمی ایفا می کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: تحقق «رونق تولید» در « دومین گام انقلاب» به مدد دانش ‌بنیان‌ها انجام می گیرد.
ستاری، با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و عنایت ویژه مقام معظم رهبری به جوانان، شرکت‌های دانش بنیان رونق تولید را از اولویت‌های اصلی سال جاری عنوان کرد و اظهار داشت: عنایت رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب و نیز شعار محوری امسال، حاکی از شناخت و توجه دقیق ایشان به موضوعاتی مهم و کلیدی چون اقتصاد دانش ‌بنیان، جوانان، ارزش آفرینی از دانش، نوآوری رونق تولید دانش‌ بنیان است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به حرکت قطار زیست‌ بوم کارآفرینی و نوآوری بر ریل اولویت‌های اساسی کشور اشاره کرد  و ابراز داشت: شرکت های دانش بنیان پیش از این نیز در تأمین نیازهای فناورانه و راهبردی کشور توانمندی خود را به خوبی نشان داده است.
به گفته ستاری، امسال نیز با توجه به شعار سال و شرایط کشور،2 موضوع رونق تولید، شناسایی و تأمین نیازهای تحریمی کشور اثرمندتر و جدی ‌تر وارد عرصه می شود.
**«جامعه» در مسیر آگاهی نسبت به اهمیت  کارآفرینی و نوآوری گام برمی دارد
رییس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش ‌بنیان  کشور از همراه شدن بخش‌های جدید با فرهنگ اقتصاد دانش بنیان را نشان از آگاهی جامعه نسبت به اهمیت رونق این زیست بوم برای واقعیت یافتن مفهوم توسعه دانست.
ستاری بیان کرد: خوشحالم می بینم این زیست بوم اکنون در کشور جای خود را یافته است و به مرور همه بخش‌ها خود را همراه و اثرگذار در تحقق اقتصاد دانش بنیان خواهد یافت.
وی به برنامه‌ های مدون برای حمایت از ایجاد پارک‌های علم و فناوری بخش خصوصی و مراکز نوآوری به منظور حمایت و ارائه خدمت به همه فعالان فناور استان بدون محدودیت خبر داد و گفت: در حال حاضر 41 پارک علم و فناوری دولتی فعال است و پارک کهگیلویه وبویراحمد آخرین پارکی بود که در بین پارک های استانی ثبت شد.
ستاری با بیان اینکه به زودی پارک‌ های علم و فناوری بخش خصوصی وارد میدان حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی می‌شوند گفت: نمونه‌های موفقی در پایتخت و کلان‌ شهرها وجود دارد و در در تمامی استان‌ها شاهد حضور چنین پارکهای علم و فناوری خواهیم بود.
وی ابراز داشت: این پارک های علم و فناوری با قدرت گرفتن از سرمایه بخش خصوصی، بدون هیچ گونه محدودیت از لحاظ جغرافیا و زمان، از فناوران و استارتاپی هایی که نیازی از جامعه را تأمین کند، خدمت ارائه می ‌کنند.
به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری،  شرکت های دانش بنیان تا پایان سال 97 به حجم درخور توجه چهار هزار و300 شرکت رسید و استارتاپ‌های کشور از مرز بیش از 6هزار استارتاپ عبور کرد.
وی ادامه داد: این حجم قابل توجه اکنون زیست ‌بوم کارآفرینی و نوآوری منحصربه فرد در منطقه را تحقق بخشیده است.
ستاری همچنین از میزان فروش  80 تا 90هزارمیلیارد تومانی این کسب و کارها در سال 97 گفت و ابراز امیدواری کرد: این روند درسال جاری نیز همچنان رو به جلو و شتابان باشد.
** در تکاپوی تحقق زیست ‌بوم بر پایه بوم استان هستیم
رییس بنیاد ملی نخبگان کشور از تکاپوی کاروان علم و فناوری با هدف فراهم شدن بستری مناسب برای نیروی انسانی  خلاق و تحصیل کرده در استان‌های کشور خبر داد.
سورنا ستاری گفت: تلاش می‌کنیم نیروهای دانشی این استان به خصوص دانش آموختگان حوزه های پزشکی، سلامت ، مهندسی و دیگر ظرفیت های دانشگاهی و علمی استان راه مشخصی برای کارآفرینی، خلق ارزش افزوده و بلوغ و تبلوربخشی نوآوری‌هایشان داشته باشند.
 وی تاکید کرد: باید این مسیر بر اساس بوم استان و زیرساختی که در استان وجود دارد سر وشکل بگیرد.
ستاری، ظرفیت های بومی بالقوه استان کهگیلویه وبویر احمد را فرصتی برای به ثمر نشستن این تلاش ها دانست و گفت: این استان به طور ویژه بهره‌مند از ظرلفیت های فوق العاده ای در حوزه کشاورزی به خصوص گیاهان دارویی دارد که باید محور این زیست بوم باشد. 
به گفته وی، همچنین بازدید توانمندی های چند شرکت دانش بنیان و فناور یاسوجی، نشان داد اکنون جوانان فعال، پویا و با انگیزه در کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی گام گذاشته ‌اند که امیدواریم این سفر افقی روشن را برای دانشگاه و جوانان خلاق و تحصیل کرده این استان به همراه داشته باشد.
 **کلنگ باغ گیاهان دارویی و گلخانه هوشمند بر زمین زده شد
بخش دیگری از سفر معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، به آغاز فرآیند احداث یک مجموعه فناور در حوزه پرورش گیاهان دارویی و زینتی اختصاص داشت.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با همراهی دکتر احمدی استاندار کهگیلویه وبویر احمد، کلنگ احداث باغ گیاهان دارویی و گلخانه هوشمند در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج را بر زمین زد.
این مجموعه در فضایی بالغ بر 6هزار مترمربع، قرار است محلی باشد برای پرورش و توسعه فناوری گونه‌های گیاهی که در این استان ظرفیت رویش دارد تا زمینه تجاری ‌سازی و گسترش هسته های فناور و دانش بنیان بر مینای این ظرفیت اقلیمی فراهم شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین به مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه یاسوج رفت و ضمن آشنایی با هسته های فناور مستقر در این مرکز، از نیازها و دغدغه‌های فعالان فناور مستقر در این مرکز آشنا شد.
فعالان فناور که در واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاهی حضور داشتند، دیدگاه ها، نیازها و دغدغه هایشان برای تولید فناورانه را با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درمیان گذاشتند که ستاری نیز پیگیری خواسته های آنان را در دستور کار قرار داد.
***پیگیری رونق تولید فناوران شهرک صنعتی یاسوج
ستاری همچنین با حضور در شهرک صنعتی شماره 3 یاسوج، از شرکت های دانش بنیان آریا شیمی تولید کننده سموم و کودهای شیمیایی شامل حشره کش ها، قارچ.کش ها، آریاپالایش دنا تصفیه و بازیافت کننده روغن های کارکرده و گسترش ارتباطات فناوری تولید کننده تجهیزات ارتباطی و مخابراتی های ‌تک، دیدن کرد وفعالان فناور این واحدها، از نیازها برای رونق تولید گفتند.
در این بازدیدها ضمن بررسی موانع و نقاط ضعف و قوت موجود در واحدهای دانش بنیان با نگاه محوری به رونق تولید، حمایت‌های زیرساختی و راهبردی برای افزایش ظرفیت‌های تولیدی تاکیدات لازم مد نظر قرار گرفت.
ج/238
 
مشاهده اخبار بیشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

آدرس :استان کهگیلویه و بویر احمد - یاسوج - میدان امام حسین - ساختمان مرکزی استانداری


مجری سایت:شرکت سیگما